Etikettsomatiska-besvär
Läst 4321 ggr
millib
2013-11-03, 21:49

Acne?

Ätit Litiumn sen i Juni och sedan några veckor tillbaka har jag fått finnar, har i princip aldrig haft en finne i hela mitt liv och nu är hela hakan och en del av övre ryggen täckt. Jag blir tokig. Har testat Proactive (gör fortfarande) utan verkan, testat hela apotekets receptfria sortiment utan verkan… Min husläkare tycker jag ska avvakta och min psykläkare säger att det inte ligger på hans bord…

Ska tillägga att jag är nämare 30 så har passerat tonårsstadiet för länge sen…

Nån som har nåt tips, för är säker på att det ät litiumets fel

// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/

Sjöstjärna
2013-11-03, 22:03
#1

Acne en känd biverkning av litium, så det är nog dessvärre inte så mycket att göra åt. Du kan prova att badda t ex tea tree oil eller kolloidalt silver på finnarna, men det brukar tyvärr vara svårt att få bukt med när det är läkemedelsgenererade acne. 😕

/Sjöis

"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet Hjärta"

Garm
2013-11-04, 10:45
#2

Se om du kan hitta någon gel som innehåller nikotinamid (niacidamid). Kan även stå i betäckningen som Vitamin B3.
Det fungerar för mig om jag får en underjordisk finne eller annat under en viss tid under månaden. Vet dock ej hur pass bra det skulle fungera på dig, men det är kanske värt ett försök.

Vitamin B3 är inte helt fel att tillföra som kosttillskott heller

[marcusjohnson]
2013-11-04, 20:02
#3

Jag hade också det problemet när jag käka Lithium och jag försökte med flera olika läkemedel och salvor, ex Basiron, men inget hjälpte!!! Prova men på mig funkade inget! Jag fick riktigt stora finnar som gjorde stenont!

//Marcus

millib
2013-11-04, 22:35
#4

#2 Har försökt googlat, hittar på Apoteket "Anti-age krämer"
Vad använder du och var kan jag få tag i det?

#3 Usch! Har du slutat nu och försvann det då?

// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/

[marcusjohnson]
2013-11-05, 12:32
#5

Jag äter inte Litium längre då just acne och eksem var biverkningarna. Jag har nu inte ätit på 2-3 år och faktisk klarat mig från toppar och dalar med hjälp av annan medicin! //Marcus

Garm
2013-11-05, 17:46
#6

#4 Jag använder något som heter Freederm gel. Jag får det från en kompis i Skottland, men det går att köpa via ebay.co.uk

Här kan du läsa om gelen och deras övriga produkter:
http://www.freederm.co.uk/our-products/freederm-gel.ashx

millib
2013-11-05, 19:02
#7

#5 vågar inte sluta än eller testa nåt annat då jag inte mått så här bra på över 10 år… Så får stå ut med acnen, den sitter ju bara på utsidan så att säga, lugnet inombords är mycket mer värt :)

#6 tack, ska kolla upp det. Hoppas det funkar för mig oxå

// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/

[marcusjohnson]
2013-11-05, 19:25
#8

#7 Nej ibland får man ställa fördelarna mot nackdelarna! Sluta inte med en medicin som funkar! 

//Marcus

Magisk
2013-11-06, 11:24
#9

Har alltid haft acne dock väldigt lite och dessa har inte ökat sedan jag började med lithium i våras.

Medarbetare på Anhörig.
Skrattar

millib
2013-11-07, 22:00
#10

#9 vad skönt för dig.
Jag känner lr har iaf inbillat mig det att om man inte har finnar i vanliga fall är det lite extra jobbigt när man får det…

Ingen har ju kommenterat det hittills så…

// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/

Magisk
2013-11-08, 11:54
#11

Det kan jag tänka mig att det blir.

Medarbetare på Anhörig.
Skrattar

DivinA
2013-11-08, 19:39
#12

Jag får av abilify ;(.

millib
2013-11-09, 18:06
#13

De har faktiskt börjat ge med sig lite (peppar peppar) sedan jag fick höja dosen av Levaxin, kan ju vara sköldkörteln som spökat till min hormonnivå… Hårlös är jag nästan med "/

// Milla - Alpaca och Peruan
http://www.millasmarsvin.n.nu/

DivinA
2013-11-19, 11:21
#14

Ja usch ja, detfick jag medmen inte av lithium utan av zyprexa tror jag att det var….

Upp till toppen