Etikettmani-hypomani
Läst 5324 ggr
Alli6767
2016-01-24, 19:25

Voxra, blev manisk....

För några år sedan åt jag seroqel ett bra tag….avslutade behandlingen och fick medicinen voxra. Av den blev jag manisk. Är det ett tecken på att man kan vara bipolär.??

Candela
2016-02-11, 17:14
#1

Jag började äta Voxra för drygt ett halvår sen för att det eventuellt skulle hjälpa mot min trötthet, eftersom många får mer energi av just den medicinen (det har tyvärr inte gett den effekten för mig).

Så med manisk, menar du ökad energi eller menar du psykosliknande besvär?

2Sirius
2017-03-29, 04:23
#2

Är du Bi-bolär, så har du symptom utan medecin, är förstås möjligt att medecin kan förstärka redamn befintliga, svaga symptom. Men Lamotrigin, som jag äter/ätit, kan ge maniska drag, överaktivitet, extra samlande, pratar/sjunger mer spontant (som vid alkohol rus) mm. Voxra har gemensamadrag och samverkar för ökad aktivitet, har haft båda samtidigt ett tag, och var mer aktiv än med bara Lamotrigin. Energidryck kan också ge lättare maniska symptom. :) Vid intag av flera burkar.

!ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ?ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Upp till toppen