Mediciner

Viktuppgång lithium?

2020-07-05 16:51 #0 av: Keeran

Hej på er!
Det har snart gått 2 år sen jag fick min diagnos och därmed också lithionit.
Jag har gått upp mycket i vikt sen jag fick tabletterna. Är det något någon annan upplevt?

Tacksam för svar 😊

Anmäl
2020-07-05 17:25 #1 av: Garm

Jag åt lithionit i ett par år, för ett gäng år sedan, men gick inte upp i vikt. Vet det ger ökad törst, så rekommendationen är att inte dricka kalorihaltig dryck. Jag var överviktig runt tiden jag åt lithionit så det kan ju ha spelat in.

Anmäl
2020-07-05 17:54 #2 av: Keeran

Okej. Jo, är medveten om törsten men försöker hålla mig mestadels till vatten.
Vet också att det inte är medicinen i sig som ger en viktökning utan att allt handlar om kcal in vs. Kcal ut.
Men tänkte om det liksom kan påverka sötsug, hunger etc. 😊

Anmäl
2020-07-05 18:19 #3 av: Garm

Vad jag minns från genomgången av medicinen så kan den ge ökad aptit. Lithionit sägs dock vara "viktneutral", men jag har lite svårt att tro det.

Anmäl
2020-07-05 19:09 #4 av: Keeran

Något borde det ju påverka...
Men antagligen letar jag bara en syndabock för min viktuppgång. 😂

Anmäl
2020-07-05 20:23 #5 av: Garm

Förmodligen är det en effekt av medicinen, ökad hunger och så. Prata med din läkare om det?

Anmäl
2020-07-05 22:46 #6 av: Keeran

Får göra det nästa gång, tog upp det sist och skulle då få gå på hälsosamtal och även kolla kondition etc. Men nu med dessa coronatider fick jag lämna återbud x antal gånger. Men kan ju ringa och få en ny tid kanske. 😊

Anmäl