Mediciner

Avsluta lamotrigin

2016-12-13 10:04 #0 av: Bill&Bull

Ni som ätit lamotrigin och slutat, trappade ni ner den eller sluta ni bara att ta den helt?

Anmäl
2016-12-15 14:33 #1 av: Garm

Jag slutade ta lamotrigin helt, utan nedtrappning. Det var enligt läkarens ordinationer, bytte medicin.

Anmäl
2016-12-16 22:26 #2 av: 91Marran

Den ska trappas ner försiktigt.

Anmäl
2017-01-20 12:50 #3 av: lunakees

Jag slutade också helt utan nedtrappning på läkarens begäran. Hade dock inte så hög dos än eftersom jag var på upptrappning. Åt den bara i drygt en månad innan jag fick sluta

Anmäl
2017-03-28 19:07 #4 av: 2Sirius

Få undantag, Bla vissa ADHD-Läkemedel, kan man börja/sluta tvärt med på högre dos, om man redan är van vid den sedan tidigarre...

Annars ska man alltid trappa upp/ner en Psykopharmaka.

Men byter man till en likvärdig medesin, på motsvarande dos kan man dock sluta tvärt, då den andra tar över.

Om man Börjar/Slutar tvärt, är risken STOR att man får stora ångestpåslag elr andra chockpåslag som är både jobbiga och onödiga att ta sig igenom.
Allrahelst med Lamotrigin, anslag till självmords-, tankar/beteénden är också stor.

Övriga tänkbara Biverkningar, löper också större risk att uppkomma, och bestå så länge man tar medecinen om man inte trappar upp långsamt.
Sker det, så kan man trappa ner hålla uppe en tid, för att sedan trappa upp långsammare, och i bästa fall slippa dem helt.

Själv har jag fått ömma muskler i nacke, axlar, punkter på bröstkorg, solarplexus och ryggen.
Dessutom hosta/kväljningar, räknas som: "Illamående/Kräkningar."
En möjlig orsak till det är att magmunnen lätt blir förslappad av Lamotriginen, och magsyra då kan stötas upp och irritera halsen.
Men inget som jag fått konstaterat trotts ifrågasättande.

Viktuppgång vid medecinering, elr bestående symptom efter avslut har inte heller kunnat fastslås, utöver hostan.

Anmäl
2020-03-02 00:03 #5 av: Kimmielou

har fått för mig att den ska sättas ut direkt om man får typ utslag och sånt. annars trappa ner

Anmäl
2020-03-02 00:16 #6 av: bloodflowers

Jag blev tvungen att avsluta direkt då läkaren inte "höll med" om att jag ska skulle avsluta den. Jag tror den ska trappas ner

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.