Anhöriga

Sluta tvärt med anafranil

2016-06-19 22:07 #0 av: Mose

Min syster har ätit anafranil i en 20 år och så fick hon ett dilerium och lades in på psyk. När hon kom ut så var hon sig inte lik utan förvirrad och anafranilen var borttagen, hon hade bra fått vitaminer utskrivet.
Jag undrar om hennes förvirringstillstånd beror på att anafranilen är borttagen el vad är det som hänt min syster tro. En läkarkontakt har vi frågat om men det verkar omöjligt att få, vi vill ju ha reda på vad vår syster råkat ut för.
Som det är nu så borde hon vara inne på vårdhem, men är hemma med hjälp av boendestöd för hon vill själv vara hemma.
Men hon har blivit som förbytt och kan inte ta reda på sig själv...skitjobbigt nervöst och jag vet inte vad

Anmäl
2016-07-28 20:06 #1 av: npfutredning

Vad jag vet så ska man aldrig sluta tvärt ned den sortens medicin. Jag skulle be om en second opinion av en annan läkare om jag var du.

Hittade detta:

http://www.oberoende.info/rfhlups/forum/viewtopic.php?t=1832

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.