Mani/hypomani

Voxra, blev manisk....

2016-01-24 19:25 #0 av: Alli6767

För några år sedan åt jag seroqel ett bra tag....avslutade behandlingen och fick medicinen voxra.
Av den blev jag manisk. Är det ett tecken på att man kan vara bipolär.??

Anmäl
2016-02-11 17:14 #1 av: Candela

Jag började äta Voxra för drygt ett halvår sen för att det eventuellt skulle hjälpa mot min trötthet, eftersom många får mer energi av just den medicinen (det har tyvärr inte gett den effekten för mig).

Så med manisk, menar du ökad energi eller menar du psykosliknande besvär?

Anmäl
2017-03-29 04:23 #2 av: 2Sirius

Är du Bi-bolär, så har du symptom utan medecin, är förstås möjligt att medecin kan förstärka redamn befintliga, svaga symptom.
Men Lamotrigin, som jag äter/ätit, kan ge maniska drag, överaktivitet, extra samlande, pratar/sjunger mer spontant (som vid alkohol rus) mm.

Voxra har gemensamadrag och samverkar för ökad aktivitet, har haft båda samtidigt ett tag, och var mer aktiv än med bara Lamotrigin.

Energidryck kan också ge lättare maniska symptom. :) Vid intag av flera burkar.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.