Mediciner

Lithium

2014-01-06 16:27 #0 av: Magisk

Någon mer än jag som äter denna medicin? Jag äter även två antideppmediciner också.

Anmäl
2014-01-06 18:08 #1 av: [marcusjohnson]

Jag har käkat den men slutade 2010, ätit den sen 2005. Jag blev väldigt törstig och band mycket vatten i kroppen (ödem). Sen fick jag hemska utslag, som stora acne som var fyllda med var. Inte najs...

Det jag har läst och förstått ska man nog inte stå på den för länge. Sen är det viktigt att man sköter provtagningar och så och att man har en läkare som följer upp!

//Marcus

Anmäl
2014-01-06 20:53 #2 av: Magisk

Törst har jag märkt av. Mycket mera än tidigare. Acne kan jag inte uttala mig om då jag hade mycket sen innan.

Anmäl
2014-01-08 22:15 #3 av: millib

Jag äter den och har gjort det sen i Juni.

Hr hittills haft extrem törst, fortfarande
Lätt för att bli skakis, måste hålla vätskenivån precis och äta ordentligt regelbundet.
Gått upp hittills 8kg i vikt
Fått acne, skitjobbigt när man är 28 år och typ aldrig haft en finne.
Sköldkörtelproblem så äter nu Levaxin mot det...

Och känner mig fortfarande "mossig" i huvudet.

Funderar starkt på att sluta, men är rädd för att dippa.
Har aldrig mått så bra på 10 år som jag gör nu trots alla biverkningar...

Anmäl
2014-01-09 07:37 #4 av: [marcusjohnson]

Som jag hört och förståt så är inte Litium den bästa medicinen för dippar. Den är mer bra för klassisk bipolär där det är mer berg o dalbana än mer överhängande dippar. Då är antileptika bättre typ Lamotrigin.

//Marcus

Anmäl
2014-01-09 22:20 #5 av: blackfriday

Ja, jag vill minnas att jag läst en rapport där Lamotrigin visat sig ha bäst effekt mot just depression. Gällande manier skulle den visst inte ha lika starkt skydd som tex litium.


Anmäl
2014-01-14 20:55 #6 av: millib

Jag ör ju fortfarande för låg, och min läkare vill sätta in antidepp på mig men har vägrat. Vill ej äta fler mediciner, helst inga alls.

Så kanske Litium inte är så bra för mig, varken psykiskt eller fysiskt?!

Anmäl
2014-01-15 17:48 #7 av: Magisk

Jag äter Lithium tillsammans med 2 antidepp. Bara lithiumet tror jag inte att det skulle hjälpa.


Jag misstänker att mina skakningar är pga lithium. Minskade en tablett så nu äter jag 2+2. Nästa prov i februari.

Anmäl
2014-01-15 20:54 #8 av: [marcusjohnson]

#7 Ja just det, skakningar hade jag med som biverkningar... Det var riktigt otrevligt!

Det viktigaste när man håller på med mediciner är att man inte byter huxflux och hit och dit om man så säger! Prova en i taget, tar längre tid men det är det värt i slutändan.

Jag tror om man lider utav bipolär sjukdom typ 2 med överhängande depressioner så ska man kanske inte ha lithium som preparat. Jag tror på antileptika typ Lamictal plus någon antidepp vid behov. Effexor och Cymbalta tycker jag funkar, fast jag har vissa biverkningar med svikande potens och viktökningar! Lider jag av det? Ja, men heller en b**le som inte står och vill jämt än att gå och ha ångest och inte kunna göra vardagliga ting! 

//Marcus

Anmäl
2014-01-15 21:35 #9 av: millib

#7 när började du med litium?

Anmäl
2014-01-16 10:42 #10 av: Magisk

Jag började i slutet av förra sommaren. Jag har överhängande depressioner.

Anmäl
2014-01-16 17:29 #11 av: millib

Ok, mina skakningar blev som värst när jag åt 2+3 men gick oxå ner till 2+2 och började äta ordentligt och regelbundet, nu har jag ätit 2+3 i flera månader och skakningarna kommer bara om jag druckit eller ätit dåligt.

Anmäl
2014-01-19 15:21 #12 av: Magisk

Mina har släppt ganska mycket nu. Sitter jag för länge med något kan jag börja skaka igen.

Anmäl
2014-01-19 21:52 #13 av: litenvovve

Skulle precis påbörja min behandling då jag blev gravid men spännande att höra hur det går för er :)

Anmäl
2014-01-21 10:56 #14 av: Magisk

Sänkte och skakningarna försvann nästa 90% men måendet har blivit sämre.

Anmäl
2014-01-21 11:59 #15 av: millib

Pratade med min läkare idag, ska gå ner till 1+2 från imorgon och se om det blir bättre, annars byta till nåt annat och se om det blir bättre.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.