Somatiska besvär

Acne?

2013-11-03 21:49 #0 av: millib


Ätit Litiumn sen i Juni och sedan några veckor tillbaka har jag fått finnar, har i princip aldrig haft en finne i hela mitt liv och nu är hela hakan och en del av övre ryggen täckt. Jag blir tokig. Har testat Proactive (gör fortfarande) utan verkan, testat hela apotekets receptfria sortiment utan verkan... Min husläkare tycker jag ska avvakta och min psykläkare säger att det inte ligger på hans bord...

Ska tillägga att jag är nämare 30 så har passerat tonårsstadiet för länge sen...

Nån som har nåt tips, för är säker på att det ät litiumets fel

Anmäl
2013-11-03 22:03 #1 av: Sjöstjärna

Acne en känd biverkning av litium, så det är nog dessvärre inte så mycket att göra åt. Du kan prova att badda t ex tea tree oil eller kolloidalt silver på finnarna, men det brukar tyvärr vara svårt att få bukt med när det är läkemedelsgenererade acne. Ledsen

Anmäl
2013-11-04 10:45 #2 av: Garm

Se om du kan hitta någon gel som innehåller nikotinamid (niacidamid). Kan även stå i betäckningen som Vitamin B3.
Det fungerar för mig om jag får en underjordisk finne eller annat under en viss tid under månaden. Vet dock ej hur pass bra det skulle fungera på dig, men det är kanske värt ett försök.

Vitamin B3 är inte helt fel att tillföra som kosttillskott heller

Anmäl
2013-11-04 20:02 #3 av: [marcusjohnson]

Jag hade också det problemet när jag käka Lithium och jag försökte med flera olika läkemedel och salvor, ex Basiron, men inget hjälpte!!! Prova men på mig funkade inget! Jag fick riktigt stora finnar som gjorde stenont!

//Marcus

Anmäl
2013-11-04 22:35 #4 av: millib


#2 Har försökt googlat, hittar på Apoteket "Anti-age krämer"
Vad använder du och var kan jag få tag i det?

#3 Usch! Har du slutat nu och försvann det då?

Anmäl
2013-11-05 12:32 #5 av: [marcusjohnson]

Jag äter inte Litium längre då just acne och eksem var biverkningarna. Jag har nu inte ätit på 2-3 år och faktisk klarat mig från toppar och dalar med hjälp av annan medicin!

//Marcus

Anmäl
2013-11-05 17:46 #6 av: Garm

#4 Jag använder något som heter Freederm gel. Jag får det från en kompis i Skottland, men det går att köpa via ebay.co.uk

Här kan du läsa om gelen och deras övriga produkter:
http://www.freederm.co.uk/our-products/freederm-gel.ashx

Anmäl
2013-11-05 19:02 #7 av: millib


#5 vågar inte sluta än eller testa nåt annat då jag inte mått så här bra på över 10 år... Så får stå ut med acnen, den sitter ju bara på utsidan så att säga, lugnet inombords är mycket mer värt :)

#6 tack, ska kolla upp det. Hoppas det funkar för mig oxå

Anmäl
2013-11-05 19:25 #8 av: [marcusjohnson]

#7 Nej ibland får man ställa fördelarna mot nackdelarna! Sluta inte med en medicin som funkar! 

//Marcus

Anmäl
2013-11-06 11:24 #9 av: Magisk

Har alltid haft acne dock väldigt lite och dessa har inte ökat sedan jag började med lithium i våras.

Anmäl
2013-11-07 22:00 #10 av: millib


#9 vad skönt för dig.
Jag känner lr har iaf inbillat mig det att om man inte har finnar i vanliga fall är det lite extra jobbigt när man får det...

Ingen har ju kommenterat det hittills så...

Anmäl
2013-11-08 11:54 #11 av: Magisk

Det kan jag tänka mig att det blir. 

Anmäl
2013-11-08 19:39 #12 av: DivinA

Jag får av abilify ;(.

Sajtvärd på http://sallskapskaniner.ifokus.se/ Sajtvärd på http://bipolarsjukdom.ifokus.se Medarbetare på http://djurskydd.ifokus.se
Anmäl
2013-11-09 18:06 #13 av: millib

De har faktiskt börjat ge med sig lite (peppar peppar) sedan jag fick höja dosen av Levaxin, kan ju vara sköldkörteln som spökat till min hormonnivå... Hårlös är jag nästan med "/

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.