# Hittat rätt medicin?
Author: Magisk

Jag tror att jag har hittat rätt medicinering.

Hur är det med ni andra?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Japp det har jag med! Mitt recept är: Lamictal 200 mg, Cymbalta 60 mg. Sen har jag blivit lugnare i psyket sen jag slutade med att dricka alkohol samt slutat med lugnande typ benso!

## Comment 2
Author: Bebba

tror jag med har hittat rätt medicin..iaf mest effektivaste hitills :)

## Comment 3
Author: Magisk

Härligt. 🙂

## Comment 4
Author: Anna4077

Tror inte det. Slutade med mina mediciner för ca 3månader sedan och bortsett från kortare stubin, pms symtom månaden runt, och en aning mer ångest, så mår jag som vanligt. Har mindre dåliga dagar. Lite mer energi och kan känna mig glad och lust för saker än med medicinerna. Med tanke på ett jag åt en stämningsstabiliserande och två antidepp tycker jag det borde vara mer skillnad än kortare kortare temperament. Ångesten är befogad bara lite kraftigare än vanligt men hanterbart eftersom jag kan känna den glädjen jag "borde". Jag kanske är kräsen och har en dröm bild över vad mediciner kan göra?

## Comment 5
Author: Magisk

Jag är nog som du att jag har en förskönande bild av vad medicinerna skall göra. Vågar inte vara utan, försökte en gång men sjönk ner igen.

## Comment 6
Author: Anna4077

Jag har inte sjunkit trots att jag är utan. Trodde det men känner inte jätte stor skillnad.SSka träffa min läkare den 22 så vi får väl se

## Comment 7
Author: Magisk

Håller tummarna för dig. 🙂

## Comment 8
Author: Anna4077

Tack :)

## Comment 9
Author: ricorico

Är det nån som är bra på det här med mediciner?

Jag äter dessa:

Tegretol 200mg x 6

Liskantin 250mg x 2

Simvastin 40mg x 1

Trombyl 75mg x 1

Enalapril 5mg x 1

Voxra 300mg x 1

Mirtazapin 30mg x 2

Lithionit 42mg x 2

Propavan 25mg x 2

Imovane 

VB:

Theralen

Nitro

Det stora problemet är att de flesta medicinerna jag äter för min bipolära sjukdom, krockar med medicinerna för min epilepsi (de två första). Nån som har några andra förslag??

/Johan

## Comment 10
Author: litenvovve

Nu är jag gravid och har fått sätta ut den största del av medicinerna men en del har jag kvar. Resterande ska sättas in igen så fort jag fått barn..

Lamotrigin 400 mg.  
Sertralin 100 mg. (sätts ut emellanåt då den gör mig manisk)  
Propavan  
Theralen  
Atarax  
Lergigan  
Mirtazapin  
Zopiklon   
Stesolid  
Sobril  
  
med flera... omöjligt att hålla koll på allt

## Comment 11
Author: Dentaku

Ja, jag har hittat fram till helt rätt medicinering. Lamictal och Topimax som stämningsstabiliserare, Cipralex som antidepp, Concerta för ADD och en låg dos Seroquel för att komma till ro på kvällen. Eftersom jag också tar Levaxin pga hypotyreos och dessutom måste medicinera mot folat- och b-vitaminbrist så blir det många piller varje dag men det är helt klart värt det!
